INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Władysław Leszek Horodecki     

Władysław Leszek Horodecki  

 
 
1863-05-23 - 1930-01-03
Biogram został opublikowany w latach 1962-1964 w X tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Horodecki Władysław Leszek (1863–1930), architekt. Ur. 23 V w Szołudkach na Podolu, był wychowankiem Gimnazjum św. Pawła w Odessie, po czym studiował architekturę w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu i ukończył ją w r. 1890. Większość prac budowlanych wykonał w Kijowie, gdzie był budowniczym miejskim. Był właścicielem fabryki kwasu węglowego i sztucznego lodu w Symferopolu. Miał willę własnego projektu w Eupatorii na Krymie. W r. 1896 opracował na podstawie szkicu Bojcowa, który wygrał konkurs, szczegółowe plany gmachu muzeum w Kijowie i był głównym kierownikiem jego budowy, a w r. 1898 w podobny sposób opracował, w oparciu o szkic Wołowskiego, projekt kościoła Św. Mikołaja w Kijowie. Inne prace H-ego w Kijowie to: kenesa karaimska, projekty pawilonów na wystawie powszechnej oraz pawilony fabryki wagonów, dom handlowy firmy Kimajer, siedziba Pierwszego Rosyjskiego Tow. Ubezpieczeń, fabryka cementu «FOR». H. był myśliwym i organizatorem wypraw łowieckich do Azji środkowej (1905–9) i do kolonii angielskich w Afryce (1911); należał do kilku towarzystw łowieckich w Polsce i za granicą. Jako członek Cesarskiego Tow. Myśliwskiego wzniósł w Kijowie pawilon myśliwski i strzelnicę oraz opracował projekt klubu myśliwskiego; był też autorem projektu zamku myśliwskiego w Peterhofie, inicjatorem i założycielem muzeum łowieckiego w Kijowie. Kierował rozbudową kijowskich ulic: Mikołajewskiej, Olgińskiej i Meringowskiej. Projektował szereg pałaców, cerkwi, kościołów, budynków szkolnych i szpitalnych na Ukrainie i Wołyniu, m. in. wg jego projektu wzniesiono mauzolea w Ekaterynodarze na Kaukazie, Potockich w Peczarze, hr. Wittego w Kijowie. W budownictwie przemysłowym zaznaczył się wykonaniem planów gorzelni i rektyfikatorni w Bejbuzach, chłodni wzorcowej w Rachnach, cukrowni w Szpikowie, hali targowej i rzeźni w Czerkasach oraz śluzy na Starosielskim Porzeczu.

Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę H. osiedlił się w Warszawie, pracując w l. 1920–3 w Min. Robót Publicznych. Od r. 1925, współpracował z firmą zagraniczną Ulen and Co. w wykonywaniu inwestycji budowlanych dla tej firmy w różnych miastach Polski, będąc autorem m. in. hali targowej i wieży ciśnień w Piotrkowie Trybunalskim, rzeźni mechanicznych w Lublinie i Radomiu, a ponadto kasyna w Otwocku i kąpieliska w Zgierzu. W r. 1928 H. wyjechał do Persji, gdzie objął stanowisko głównego architekta Sindicat pour la construction des chemins de fer persans, należącego do Ulen and Co. Podczas pobytu w Persji wygotował także plany kilku gmachów rządowych i publicznych. W r. 1929 raz jeszcze odżyły jego zamiłowania łowieckie, gdy zorganizował wyprawę do Muzanderanu. H. projektował również wyroby jubilerskie i snycerskie. Zmarł 3 I 1930 r. w Teheranie, gdzie został pochowany.

 

Łoza, Architekci; Kondakov S. N., Spisok russkich chudožnikov, [b. d.] s. 319; – Ciechoński W., Kijów i jego pamiątki, Kijów (1901) s. 239, 253; Karpowicz H., W. L. H., 1930; – „Kur. Czerwony” 1930 nr 7; „Kur. Warsz.” 1930 nr. z 8 I s. 5.

Ignacy Trybowski

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.